WYŻSZE TEMPERATURY I ZAMGLENIA

Pogoda

30 grudnia 2021 roku wzrosną temperatury na Wyspach Kanaryjskich. Maksymalnie na termometrach może pokazać się 27 stopni w Las Palmas de Gran Canaria z temperaturami w nocy do 18 stopni Celsjusza. 25 stopni może być w Santa Cruz de Tenerife, a w nocy 17 stopni – wynika z prognozy Państwowej Agencji Meteorologicznej Aemet. Spodziewane jest też zamglenie spowodowane Kalimą oraz słaby i umiarkowany wiatr.

Zamglenia mają występować na Teneryfie, Gran Canarii, Fuerteventurze i Lanzarote. Państwowa Agencja Meterologiczna Aemet informuje, że ma to związek z przenoszeniem pyłu znad afrykańskiej Sahary, która znajduje się ok. 200 km od Wysp Kanaryjskich.

Kalima to ciepły wiatr z Afryki czasem niosący ze sobą drobny pył, który powoduje duży wzrost temperatur i ograniczenie widoczności nawet do 300 metrów.

W lutym 2020 r. z tego powodu odwołano loty z Wysp Kanaryjskich, a wielu turystów na kilka dni utknęło na archipelagu. Wśród nich znani polscy celebryci Barbara Kurdej-Szatan (blondynka z Play), Katarzyna Cichopek i kabareciarz Robert Górski. Wówczas widoczność była ograniczona do 4-5 metrów. Władze apelowały wówczas do mieszkańców i turystów o pozostanie w domach i hotelach. Tak źle nie było od 20 lat.

Z kolei w lutym 2021 roku pył rozprzestrzenił się niemal po całej Europie i jego niewielkie ilości dotarły do Polski.

AKTUALIZACJA 31.12.2021:

Według prognoz w ostatnim dniu starego roku Kalima ma dotrzeć na zachodnie Wyspy Kanaryjskie, m.in. La Gomerę, La Palmę i El Hierro. Temperatury na archipelagu mogą wzrosnąć do 30 stopni Celsjusza.

Foto: Czytelnik