WŁOSKA MAFIA DZIAŁAŁA NA TENERYFIE

Aktualności Interwencje

106 osób zatrzymano podczas wspólnej operacji z Polizia di Stato Włoch i EUROPOLEM na południu Teneryfy, oskarżonych o przynależność do organizacji przestępczej, oszustwa, handel narkotykami, pranie „brudnych” pieniędzy, porwania, fałszowanie dokumentów, urazy, groźby, przymus, rabunek z użyciem przemocy, rabunek z użyciem siły, oszustwo ZUS i nielegalne posiadanie broni. Zatrzymani mieli „wyprać” ponad dziesięć milionów euro w 2020 roku, pochodzących z oszustw komputerowych przeprowadzanych w całej Europie.

Praktycznie cała operacja została przeprowadzona przez funkcjonariusz na w kurortach turystycznych na południu Teneryfy. Tutaj zapoczątkowano śledztwa i tu dokonano zdecydowanej większości rewizji i aresztowań. Dochodzenie zaczęło się w czerwcu 2020 r. przez Grupę ds. Przestępstw Technologicznych Policji Narodowej na Teneryfie, która wykryła, że ​​na wyspie osiedliła się grupa osób powiązanych z różnymi włoskimi mafiami, których misją było pranie „brudnych” pieniędzy uzyskanych z wielu przestępstw komputerowych popełnionych na terenie Hiszpanii , Niemiec, Irlandii, Włoch, Litwy i Wielkiej Brytanii.

Międzynarodowe dochodzenie policjantów wykazało, że grupa posiadała wysoki poziom umiejętności technicznych, co pozwoliło jej obejmować różne rodzaje oszustw komputerowych: phishing, smishing, vishing, zamiana kart SIM, oszustwa CEO i włamania na konta firm komercyjnych. 

Wszystko to przyniosło im ogromne dochody, szacowane na kilkanaście milionów euro w ciągu jednego roku. Gdy pieniądze wpłynęły na kontrolowane konta bankowe, były prane przez ich firmy lub w kryptowalucie, aby później zostać zgłoszone organizacjom mafijnym. Policja informuje, że do tej pory zablokowanych zostało 118 kont bankowych. Aresztowano ponad 100 osób.

Fot. Twitter/Policia Nacional