BURZE I DESZCZ NA KANARACH

Pogoda

Choć w Polsce burze i deszcz to nic nadzwyczajnego to na Wyspach Kanaryjskich takie zjawisko to niemal sensacja, o której informują wszystkie lokalne media. A władze archipelagu wprowadziły nawet alerty dla mieszkańców. Burze spowodowały też utrudnienia w ruchu lotniczym.

Nie od dziś wiadomo, że Wyspy Kanaryjskie mają problem z deficytem wody. Przy średnio 300 słonecznych dniach w roku czasem zdarza się, że przez kilka miesięcy nie spadnie z nieba ani jedna kropla. To powód do zmartwień dla wielu rolników. Na archipelagu w niektórych kościołach odbywają się nawet modlitwy o deszcz.

Od 30 listopada 2023 r. archipelag pozostaje w żółtym (średnim) alercie. Od 1 grudnia 2023 r. ostrzeżenie wprowadzono też na wyspach: Lanzarote i Fuerteventurze.

30 listopada 2023 r. kilka lotów zmierzających na lotnisko Gran Canaria musiało zostać przekierowanych na sąsiednie wyspy z powodu nagłych zmian kierunku lub prędkości wiatru, które występowały na dowolnej wysokości. Spółka zarządzająca hiszpańskimi lotniskami AENA poinformowała o przekierowaniu czterech lotów z Wielkiej Brytanii zaplanowanych pierwotnie na lotnisko Gran Canaria, z których trzy zostały przekierowane na lotnisko Teneryfa Południowa, a jeden na Fuerteventurę. Opóźnienia w ruchu lotniczym zanotowano też na lotniskach La Palma, La Gomera, El Hierro, Teneryfa Północna i Gran Canaria. Kanaryjskie linie lotnicze Binter zaleciły swoim klientom sprawdzenie statusu swoich lotów i ostrzegły, że z powodu niekorzystnej pogody występują opóźnienia, odwołania i przekierowania.

Stacja Roque de los Muchachos na kanaryjskiej La Palmie odnotowała największe opady w ciągu dnia: 35,8 litra na metr kwadratowy. Niektóre rzeki zamieniły się w rwące potoki. ZOBACZ VIDEO:

https://www.facebook.com/reel/315913454627198

Drugie miejsce zajęła stacja meteorologiczna Tijarafe, również na tej pięknej wyspie (29 l), a trzecie stacja Arure na La Gomerze (28 l).

Według danych zarejestrowanych przez Państwową Agencję Meteorologiczną (Aemet) na Gran Canarii stacja meteorologiczna Tasarte zgromadziła jak dotąd najwięcej wody: 5,4 litra na metr kwadratowy. Następne w kolejności są Las Tirajanas, San Bartolomé de Tirajana (3,0 litry); Cuevas del Pinar, San Bartolomé de Tirajana (2,8 litra); Maspalomas (2,5 litra); Mogán (2); Tejeda (1,4 litra); i La Aldea de San Nicolás (0,4 litra). Deszcz dotarł również do stolicy Gran Canarii.

Według prognoz atlantycki front znad Półwyspu Iberyjskiego, który pojawił się na archipelagu, oprócz deszczu przyniósł też bardzo rzadko spotykane na Kanarach burze, a synoptycy ostrzegają także przed opadami gradu.

Według prognoz na Gran Canarii, Lanzarote i Fuerteventurze spodziewane są skumulowane opady deszczu w wysokości 15 litrów na metr kwadratowy w ciągu godziny. Jeśli chodzi o całą wyspę, może ona osiągnąć 40 litrów w ciągu 12 godzin.

Dyrekcja Generalna ds. Sytuacji Nadzwyczajnych rządu Wysp Kanaryjskich ogłosiła w ten czwartek stan przedalarmowy dla opadów deszczu na całym archipelagu aż do 1 grudnia 2023 r. włącznie.

Decyzja ta została podjęta przy uwzględnieniu informacji dostarczonych przez Państwową Agencję Meteorologiczną i inne dostępne źródła, a także w zastosowaniu Specjalnego Planu Kryzysowego Wysp Kanaryjskich dla Niekorzystnych Zjawisk Meteorologicznych (PEFMA).

Rząd zaleca, aby przed rozpoczęciem pory deszczowej sprawdzić stan kanalizacji i dachów, aby uniknąć uszkodzeń w domu, a po jej rozpoczęciu należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy, zmniejszyć prędkość i zwiększyć bezpieczną odległość. Ponadto należy poruszać się po głównych drogach lub autostradach, unikając dostępu do leśnych ścieżek lub dróg drugorzędnych.

Opady deszczu pojawiły się na przełomie listopada i grudnia 2023 r. na wielu obszarach kontynentalnej Hiszpanii. Front, który przechodzi przez półwysep dotrze aż do Morza Śródziemnego. Synoptycy ostrzegają, że może zgromadzić ponad opady na poziomie 40 l/m².

Fronty te spowodowały znaczny spadek temperatur, a na północy Hiszpanii termometry pokazały wartości w nocy do -12 stopni Celsjusza oraz spadł śnieg.

Według prognoz opady deszczu na Wyspach Kanaryjskich mają zanikać stopniowo w ciągu dnia od 2 grudnia 2023 r. Na Lanzarote przewidywane są temperatury na początku grudnia w nocy 17, a w dzień 23 stopnie Celsjusza, na Fuerteventurze 20-24, na Teneryfie 19-23, na Gran Canarii 20-23, na La Gomerze 19-23, na La Palmie 18-24 i na El Hierro 15-19 stopni Celsjusza. Od 3 grudnia synoptycy zapowiadają powrót słonecznych dni, co ucieszy wielu turystów.

Foto: NaKanarach.pl