BAŁTYK KONTRA KANARY

Atrakcje i egzotyka Turystyka

Wielu turystów zastanawia się, czy latem lepiej wybrać wakacje nad polskim Bałtykiem, czy też wypoczynek pod palmami m.in. na rajskich wyspach.

Tak zwane przesilenie letnie jest zazwyczaj 20 lub 21 czerwca na półkuli północnej i jest to czas, w którym Słońce osiąga swoje najwyższe położenie na nieboskłonie. Dlatego to właśnie ten dzień jest określany jako początek lata z najdłuższym dniem i najkrótszą nocą w całym roku, i ma to związek z tym, że północna półkula jest maksymalnie nachylona w kierunku Słońca. Najdłuższy dzień w 2024 roku przypada właśnie na 20 czerwca, kiedy to dzień będzie trwał aż 16 godzin i 46 minut, co oznacza, że będzie dłuższy o 9 godzin i 7 minut od najkrótszego dnia 2023 roku, który wypadał ostatnio 22 grudnia ubr.

W pierwszym dniu lata wiele osób dopiero zastanawia się, jaki kierunek wybrać na wakacyjny wyjazd. Są tacy, którzy zdecydowanie wolą tropiki, choć pomimo wysokich temperatur powietrza tam bardziej wilgotno. Pomysłem na urlop mogą być  na przykład leżące niespełna 200 km od Afryki Wyspy Kanaryjskie z bardziej umiarkowanym klimatem, choć i tu czasem jest bardzo upalnie. Obecnie w turystycznych kurortach na południu 7 głównych wysp archipelagu termometry pokazują tam nieco powyżej 30 stopni Celsjusza.    

  • Temperatura powietrza: Latem w Polsce zdarzają się sporadycznie upały dochodzące do  40 stopni, ale pogoda może być bardziej kapryśna, częściej są silne wiatry, burze i deszcz. Według historii pomiarów w 1993 roku zanotowano 39,5 st. C w Słubicach, a najwyższą wartość temperatury w Polsce, czyli 40,2 st. C w 1921 roku odnotowano w Prószkowie koło Opola. Tymczasem na Wyspach Kanaryjskich najwyższe notowane w ostatnich kilku latach wartości w wakacje to 45 stopni, choć takie epizody zdarzają się zazwyczaj po 3-4 dni i są związane z kalimą, czyli ciepłymi masami powietrza, które niosą drobny pył znad Sahary, co z kolei może być niebezpieczne dla osób, które mają problemy z chorobami dróg oddechowych np. z astmą. Jednak średnio w lipcu i sierpniu jest to ok. 30-35 stopni w cieniu. W sezonie letnim na tym archipelagu opady deszczu są raczej niespotykane.      
  • Temperatura wody: w Bałtyku latem to średnio 18 stopni. Najcieplejsza woda w Oceanie Atlantyckim na Kanarach jest od sierpnia do października ok. 23-24 stopni Celsjusza, w lipcu – 22, w czerwcu oraz w listopadzie i grudniu ok. 21, a od stycznia do maja 19-20 stopni. 
  • Czas dojazdu: na Wyspy Kanaryjskie dolecimy samolotem z Polski w ok. 5 godzin. Tymczasem dojazd z południa Polski nad Bałtyk może wynieść ok.  7 godzin, a z centralnej Polski ok. 4 godzin.      
  • Ceny: są porównywalne jak w Polsce, ale za to tańsze są owoce i warzywa, niektóre produkty spożywcze, a paliwo na Kanarach  kosztuje po przeliczeniu ok. 6 zł. Autostrady są bezpłatne. Tańsze są też używki. Małe piwo w sklepie można kupić już za ok. 1,5 zł za puszkę, a papierosy za ok. 9 zł za paczkę.
  • Długość dnia:  Na Kanarach przez cały rok dni są jednak krótsze niż w Polsce. Jasno robi się w bardzo krótkim czasie, czyli także inaczej niż u nas. Latem słońce wschodzi ok. godz. 7 czasu lokalnego i zachodzi po 21, w zimie dni są jeszcze krótsze – wschód ok. godz. 7:40, zachód po godz. 18. Warto pamiętać, że zegarki trzeba przesunąć o godzinę do tyłu, w porównaniu aktualnym czasem w Polsce. Dwa razy w roku pod koniec marca i października trzeba zmienić czas z zimowego na letni i odwrotnie.
  • Archipelag słynie z dużej tolerancji. Są tu ekskluzywne ośrodki dla nudystów i swingersów, a także Spa, które mają godziny zarezerwowane tylko dla naturystów. Związek między ruchem naturystów, a ruchem ekologicznym jest coraz bardziej bliski i powszechnie akceptowany na Wyspach Kanaryjskich. Są też tutaj hotele wyłącznie dla gejów i lesbijek. Jest dużo publicznych plaż, gdzie można opalać się nago: 
    – Gran Canaria
    : Na południu wyspy plaże do nudystów są w Maspalomas oraz Playa Las Mujeres. W okolicach Mogan jest Playa Las Meloneras, Playa del Molinero, Playa Taurito oraz Los Secos w Tasarte.

Teneryfa ma specjalnie wyznaczone miejsca na plażach: La Tejita, Los Morteros, La Pelada, Red Mountain, Patos, Las Gaviotas, Plaża Benijo.

– Fuerteventura zezwala na nudyzm na każdej plaży: Morro Jable, Sotavento, El Cofete, Butihondo, La Oliva: Janubio Beach, Castillo Beach, Islote, Charcón.

– Lanzarote ma wyznaczone plaże dla nudystów: Matagorda w Tías, Playa Blanca, Caleta del Congrio, Playa Las Mujeres, Famara, Teguise.
– La Palma ma tylko jedną plażę dla nudystów: Playa de Las Monjas w Puerto Naos.– La Gomera ma kilka plaż: w San Sebastián de La Gomera: Playa Guanca, del Cabrito, Roja, w Valle Gran Rey: Playa Vueltas.

Fot. Archiwum NaKanarach.pl