OCEAN ATLANTYCKI SIĘ OCIEPLA

Ciekawostki Turystyka

Ocean Atlantycki w pobliżu Wysp Kanaryjskich doświadcza bezprecedensowego ocieplenia.

Znaczący wpływ na ocieplanie wody w oceanie ma m.in. gwałtowny i intensywny wzrost temperatur od marca i dotyka oceanów całej planety. Na Wyspach Kanaryjskich coraz częściej występują anomalia pogodowe, które powodują wysokie temperatury powietrza. Przykładowo w marcu 2023 na archipelagu termometry na „wyspach wiecznej wiosny” pokazywały 30 stopni. Takie wartości na termometrach o tej porze roku nie były tu spotykane od prawie 50 lat. Podobnie jest latem, kiedy w sierpniu 2023 roku na Gran Canarii słupki rtęci przekroczyły aż 45 stopni Celsjusza i było to tego dnia najcieplejsze miejsce w całej Hiszpanii.

Ocieplenie klimatu powoduje średni wzrost temperatur powietrza na Kanarach o ok. 2 stopnie Celsjusza niż dotychczas.

Tym samym od sierpnia 2023 roku zanotowano już maksymalne temperatury w Oceanie Atlantyckim dochodzące do 24 stopni, czyli o półtora stopnia więcej niż powinno być o tej porze roku.

Według danych dostarczonych przez program Radial Profunda de Canarias (Raprocan) Hiszpańskiego Instytutu Oceanografii (IEO), temperatura powierzchni oceanów na Wyspach Kanaryjskich w dniu 8 sierpnia 2023 roku wyniosła 24,32 stopnia Celsjusza, co oznacza anomalię 1,56 stopnia od średniej i 0,75 stopnia więcej niż odchylenie standardowe – informuje portal lavozdelanzarote.com

Dla porówannia w Bałtyku latem temperatura wody w morzu ma średnio 18 stopni. Najcieplejsza woda w oceanie na Kanarach jest od sierpnia do października ok. 23-24 stopni Celsjusza, w lipcu – 22, w czerwcu oraz w listopadzie i grudniu ok. 21, a od stycznia do maja 19-20 stopni. 

Foto: NaKanarach.pl